Навчальні матеріали

Бізнес планування: для чого, як, який зиск

Мрії – це плани в розумі, а плани –мрії на папері
Владислав Гжещик
Перш,ніж розпочати будь-яку справу,потрібно ретельно спланувати й проаналізувати

Бізнес-план: поняття, функції, структура

 Зру­чність і переваги, які надає нам планування, відомі всім, але часто, стикаючись з поняттям „бізнес-план ", ми не можемо чітко відповісти, що він собою являє і навіщо він.
  - старанно підготовлений план реалізації ідеї зі всебічним її обґрунтуванням.



визначити період часу, через який     підприємець покриє всі витрати на реалізацію ідеї та отримає чистий прибуток.
Та не слід перевищувати роль бізнес-плану, оскільки сфера його впливу обмежена. Так, він дає змогу визначитись із напрямками та методами реалізації визначеної ідеї, визначити слабкі сторони та всі можливі ризики, пов'язані з проектом, шляхи розв'язання проблем, сприяє ефективності управління. Проте він не може на 100% гарантувати, що все відбуватиметься саме так, як заплано­вано, не може відповісти на всі запитання - й навіть найкращий бізнес-план мо­же застаріти у випадку зміни умов (вимог покупців; з'являться нові й кращі технології тощо).

Структура бізнес-плану

Навіть найбезглуздіший задум можна виконати майстерно.
Лешек Кумор

Структуру бізнес-плану утворюють розділи, кожен з яких відображає певну сферу діяльності підприємства.
І. Резюме. Призначене для того, щоб дати повну загальну ін­формацію про задум, шляхи та засоби його реалізації. Основними елементами цього розділу можуть бути: компанія, товари\послуги, ринок, менеджмент, фінансовий прогноз, інвестування.
II. Опис ідеї. Цей розділ має відповісти на наступні запитання: що собою являє ідея, у чому її суть ; історія створення бізнесу;розвиток бізнесу (зростання обсягів продажу, прибутку, кількості клієнтів або покупців); тенденції розвитку ідеї.
         III.         Характеристика продукції: який товар пропонується;які потреби покупців задовольняються;які переваги має продукція порівняно зі схожою продукцією конкурентів; яка упаковка продукції (якщо це необхідно); чи надаватимуться супутні послуги.
         IV.         Оцінка ринку збуту та конкуренції : що являє собою ринок продажу, тобто опис людей, які швид­ше за все стануть покупцями, їхні вік та стать, освіта, профе­сія, місце проживання ; прогноз обсягів продажу, умов продажу;яка територія і кількість людей охоплюються цим цільовим ринком (із наведенням даних маркетингових досліджень); оцінка конкурентів, їхніх можливостей у випуску та реалізації продукції,   надання   супутніх   послуг,   випуску   товарів-замінників, завоюванні нових сегментів ринку; можливість та способи отримання інформації про конкурентів.
V. Складають також  план маркетингу ( забезпечення переваг продукції порівняно зі схожою продукцією; упаковка; постачання основних матеріалів та обладнання, політика встановлення цін; обслуговування та сервіс; реклама і т.д.), виробничий план ( скільки матеріалів, енергії та інших ресурсів буде затрачено на одиницю продукції майбутнього виробництва; аналіз витрат, пов'язаних з процесом виробництва, їх склад та структура), організаційний план (організаційна структура підприємства; характеристика основного складу: кваліфікація, обов'язки та повноваження;  спосіб оплати праці ,тощо), юридичний план( форма власності; організаційна форма; право на участь в об'єднаннях права та обов'язки власника, працівників тощо), фінансовий план (тип та розмір потрібного капіталу; напрямки використання капіталу; майбутні фінансові потреби; план доходів та витрат;обсяги продажів, прибутки, тощо). Фінансовий план  виступає своєрідною "кровоносною систе­мою" проекту. І людина, яка вкладає гроші (сам підприємець чи інвестор), в пе­ршу чергу звертатиме увагу на фінансовий план.
           VI. Оцінка ризику та страхування :визначення вразливих місць та пов'язаних з ними ризиків; визначення джерел ризиків; шляхи уникнення ризиків; страхування.

 Бізнес-проект «Використання соломи для виробництва картонно-паперової продукції на Вінниччині»

Виникнення потреби зміни сировини, зумовлене нерентабельністю та не екологічністю виробництва з використанням вторинної сировини, целюлози тощо. Учені Київського політехнічного інституту розробили технологію отримання недорогої і якісної сировини для паперової промисловості з соломи злакових культур. За їх підрахунками, технологія має значну економічну цінність для української промисловості.
Якщо цю технологію упровадити, наприклад, на Жідачевськом целюлозно-паперовому комбінаті, то при їх продуктивності економічний ефект склав би порядка 10 млн. дол. в рік.          
            Оскільки такий завод споживає мінімальну кількість води, його ду­же просто розмістити у будь-якому регіоні сте­пової чи лісостепової зони України. Якраз у цих регіонах і зосеред­жено найбільші ресурси соломи. Саме в лісостеповій зоні розташовується наша Вінницька область.
                    

Для забезпечення фабрики соломою на весь рік досить 5 000 гектарів (50 км2) посівних площ при врожайності 30 ц / гектар.  
                 
Чому ж саме солома?
  • Першим поштовхом для вибору саме цієї сировини стало те, що значні запаси соломи, а саме 20 мільйонів 880 тисяч тонн щороку залишаються невикористанами, або просто спалюються. При спалюванні це приносить значну шкоду довкіллю, руйнуючи озоновий шар.
  • Близько 1 мільйона т. соломи є невикористанами на Вінниччині. Яка також майже вся спалюється. Можна сказати, що ми спалюємо власні кошти, адже цій сировині є набагато раціональніше використання. 
  • Міністерство регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства підготувало проект закону про заборону використання поліетиленових пакетів об’єму менше як 10 літрів і товщиною менше 0,025мм. Обгрунтовується це тим, що поліетиленові пакети забруднюють довкілля і важко піддаються утилізації . Автори законопроекту пропонують перейти замість них на використання паперових пакетів, якими вже багато років в США, в Європі та багатьох країнах світу замінені поліетиленові.
  • Мабуть найбільшою та основною причиною використання саме соломи стала її низька собівартість та екологічність. Паперовий пакет виготовлений з соломи повність розкладаеться у природних умовах за -  1-2 роки, при розкладі не виділяючи ніяких токсичних речовин.


Виробництво:

Собівартість однієї тонни напівфабрикату становить 1000 грн. з ПДВ, включаючи всі накладні витрати на транспортування до паперової фабрики, утилізацію відходів тощо
Ціна тонни макулатури становить 1750 грн з ПДВ .
Таким чином, ціна продажу тонни отриманого напівфабрикату становить 1750 грн. з ПДВ.   

Рентабельність

R=прибуток/капітал * 100%

R=708 000$/700 000$*100%=101,5%

·        Чистий прибуток за тонну: (1750-1000) грн / т - 25% податку на прибуток = 562,5 грн.
·        Чистий прибуток за рік: 5670000 грн / рік = $ 708 тис.
·        Продуктивність: 30 т / добу = 10 000 т / рік.
·        Повна вартість виробництва $700 тыс. (враховуючи вартість обладнання, технічний транспорт, витрати на оренду купівлю земельної ділянки, будівельні роботи і т.д.)

Результат:
·        Термін окупності менше року.
·        Термін реалізації проекту - 6 місяців.
·        Умови розподілу прибутку: 80% інвестору / 20% ініціаторам проекту.
·        Первісний прибуток підприємства повністю йде на погашення суми інвестицій в проект.   
·        Можливо реінвестування прибутку в побудову аналогічних фабрик, або в реконструкцію та переобладнання вже наявних.


14 комментариев:

  1. добра і корисна інформація на майбутнє)

    ОтветитьУдалить
  2. цікава, а головне корисна інформація))

    ОтветитьУдалить
  3. Молодці, активно заходите на блог, залишаєте коментарі)) А чим корисна інформація? Як плануєте її використати у діяльності клубу? Які у вас ідеї щодо реалізації себе, свого клубу у підприємницькій діяльності? ;)

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Я думаю, що знайомство зараз з правилами складання бiзнес-плану, допоможе менi з часом скласти власний.

      Удалить
    2. Згодна)
      Корисна дуже інформація,яка у майбутньому допоможе

      Удалить
  4. дуже цікава та корисна інформація)

    ОтветитьУдалить
  5. потрібна і цікава інформація)дуже сподобався тест "Як стати босом")

    ОтветитьУдалить